Bel Fuse Inc. 20IMX7-24-24-8
20IMX7-24-24-8 picture photo
Mfg. Part Number
20IMX7-24-24-8
Brief Description
DC/DC CONVERT DUAL 24V 0.13A
Datasheet Download
20IMX7-24-24-8.pdf
Availability of 20IMX7-24-24-8
QUANTITY
20IMX7-24-24-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 20IMX7-24-24-8
Internal Part NumberEIS-20IMX7-24-24-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX7
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)8.4V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)130mA, 130mA
Power (Watts) - Manufacture Series7W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20IMX7-24-24-8
Related Links20IMX7-, 20IMX7-24-24-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
20IMX7-24-24-8 Details Description
Related parts for 20IMX7-24-24-8
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf