Littelfuse 20KPA160C-B
20KPA160C-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA160C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 270.9VC P600
Datasheet Download
20KPA160C-B.pdf
Availability of 20KPA160C-B
QUANTITY
20KPA160C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA160C-B
Internal Part NumberEIS-20KPA160C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series20KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)169.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp270.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)78.3A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA160C-B
Related Links20KPA, 20KPA160C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA160C-B Details Description
Related parts for 20KPA160C-B
CONN HEADER 34POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8MH 1A 3.34 OHM TH datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 800KSPS SHDN 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 5W 11050 datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 5W5 HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 125-255MHZ MX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 34MA 145 OHM TH datasheet.pdf