Littelfuse 20KPA240CA-B
20KPA240CA-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA240CA-B
Brief Description
TVS DIODE 240VWM 387VC P600
Datasheet Download
20KPA240CA-B.pdf
Availability of 20KPA240CA-B
QUANTITY
20KPA240CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA240CA-B
Internal Part NumberEIS-20KPA240CA-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)240V
Voltage - Breakdown (Min)268.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp387V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.2A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA240CA-B
Related Links20KPA2, 20KPA240CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA240CA-B Details Description
Related parts for 20KPA240CA-B
CONN HDR BRKWAY 34POS .100 DUAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf