Littelfuse 20KPA28CA-B
20KPA28CA-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA28CA-B
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 48VC P600
Datasheet Download
20KPA28CA-B.pdf
Availability of 20KPA28CA-B
QUANTITY
20KPA28CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA28CA-B
Internal Part NumberEIS-20KPA28CA-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)420.8A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA28CA-B
Related Links20KPA, 20KPA28CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA28CA-B Details Description
Related parts for 20KPA28CA-B
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMP37B/AE37M/AFP37B datasheet.pdf
BNC MALE/BANANA PLUGS 24" datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 120 OHM 2% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.3A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW RPSMA ANTENNA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED MOD 1250LM WHITE 3500K DOME datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf