Littelfuse 20KPA28CA
20KPA28CA picture photo
Mfg. Part Number
20KPA28CA
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 48VC AXIAL
Datasheet Download
20KPA28CA.pdf
Availability of 20KPA28CA
QUANTITY
20KPA28CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA28CA
Internal Part NumberEIS-20KPA28CA
Standard Package800
Series20KPA
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)420.8A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA28CA
Related Links20KP, 20KPA28CA Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA28CA Details Description
Related parts for 20KPA28CA
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PWM HIGH-SIDE SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 90.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 39.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 28.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AD120 AC ADAPTER/CHARGER datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf