Littelfuse 20KPA40C-B
20KPA40C-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA40C-B
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.19VC P600
Datasheet Download
20KPA40C-B.pdf
Availability of 20KPA40C-B
QUANTITY
20KPA40C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA40C-B
Internal Part NumberEIS-20KPA40C-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)42.24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)297.9A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA40C-B
Related Links20KPA, 20KPA40C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA40C-B Details Description
Related parts for 20KPA40C-B
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf
EDGECARD 132POS SMD W/O POST datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 264 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 6VDC datasheet.pdf