Littelfuse 20KPA52C-B
20KPA52C-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA52C-B
Brief Description
TVS DIODE 52VWM 90.09VC P600
Datasheet Download
20KPA52C-B.pdf
Availability of 20KPA52C-B
QUANTITY
20KPA52C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA52C-B
Internal Part NumberEIS-20KPA52C-B
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)52V
Voltage - Breakdown (Min)54.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp90.09V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)235.4A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA52C-B
Related Links20KPA, 20KPA52C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA52C-B Details Description
Related parts for 20KPA52C-B
CBL RIBN 30COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-5 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA 2-LCC datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LABEL COMPONENT ADH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 400V 4SIP datasheet.pdf