Littelfuse 20KPA72CA-B
20KPA72CA-B picture photo
Mfg. Part Number
20KPA72CA-B
Brief Description
TVS DIODE 72VWM 116VC P600
Datasheet Download
20KPA72CA-B.pdf
Availability of 20KPA72CA-B
QUANTITY
20KPA72CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 20KPA72CA-B
Internal Part NumberEIS-20KPA72CA-B
Standard Package100
Series20KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)72V
Voltage - Breakdown (Min)80.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp116V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)174.1A
Power - Peak Pulse20000W (20kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20KPA72CA-B
Related Links20KPA, 20KPA72CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
20KPA72CA-B Details Description
Related parts for 20KPA72CA-B
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.4A HOLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 30V 0.26A SOT23-6 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf