JST Sales America Inc. 20P3.5-JMCS-G-TF(N)
20P3.5-JMCS-G-TF(N) picture photo
Mfg. Part Number
20P3.5-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 20POS 3.5MM STACK HGHT
Datasheet Download
20P3.5-JMCS-G-TF(N).pdf
Availability of 20P3.5-JMCS-G-TF(N)
QUANTITY
20P3.5-JMCS-G-TF(N) Order Process
Ship out your order
Specifications of 20P3.5-JMCS-G-TF(N)
Internal Part NumberEIS-20P3.5-JMCS-G-TF(N)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMC
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3.5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20P3.5-JMCS-G-TF(N)
Related Links20P3.5-JM, 20P3.5-JMCS-G-TF(N) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
20P3.5-JMCS-G-TF(N) Details Description
Related parts for 20P3.5-JMCS-G-TF(N)
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
C/A,50/125,XG,OFNR,MTRJ-SC YEL datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A SMCP datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf