| Internal Part Number | EIS-20P5.5-JMCS-G-B-TF(N) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Number of Positions | 20 | |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Mated Stacking Heights | 5.5mm | |
| Height Above Board | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 20P5.5-JMCS-G-B-TF(N) | |
 | 127-93-664-41-003000 | CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD | datasheet.pdf | |