Panasonic Electronic Components 20SEP100MX+T
20SEP100MX+T picture photo
Mfg. Part Number
20SEP100MX+T
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEP100MX+T.pdf
Availability of 20SEP100MX+T
QUANTITY
20SEP100MX+T Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEP100MX+T
Internal Part NumberEIS-20SEP100MX+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Standard Package1
SeriesOS-CON, SEP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.57A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEP100MX+T
Related Links20SEP1, 20SEP100MX+T Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEP100MX+T Details Description
Related parts for 20SEP100MX+T
CONN SPRING 72POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 25V 0402 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM CONN MOD datasheet.pdf
IC COUNTER/SHIFT REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
R/W HEAD W/10M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf