Panasonic Electronic Components 20SEP33M+TSS
20SEP33M+TSS picture photo
Mfg. Part Number
20SEP33M+TSS
Brief Description
CAP POLYMER 33UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEP33M+TSS.pdf
Availability of 20SEP33M+TSS
QUANTITY
20SEP33M+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEP33M+TSS
Internal Part NumberEIS-20SEP33M+TSS
Standard Package1,000
SeriesOS-CON, SEP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEP33M+TSS
Related Links20SEP3, 20SEP33M+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEP33M+TSS Details Description
Related parts for 20SEP33M+TSS
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PIN .025" SQUARE WIRE WRAP .642" datasheet.pdf
IC DESERIALIZER X6 1:10 196LBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 SMD datasheet.pdf
R/A LF REC POWERBLADE datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 14POS datasheet.pdf
2 WIRE RELATIVE BAR 0-250 PSI datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf