Panasonic Electronic Components 20SEPF120M
20SEPF120M picture photo
Mfg. Part Number
20SEPF120M
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 20V T/H
Datasheet Download
20SEPF120M.pdf
Availability of 20SEPF120M
QUANTITY
20SEPF120M Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SEPF120M
Internal Part NumberEIS-20SEPF120M
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPF
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SEPF120M
Related Links20SEP, 20SEPF120M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SEPF120M Details Description
Related parts for 20SEPF120M
IC REG LDO ADJ 7.5A TO220 datasheet.pdf