Panasonic Electronic Components 20SVP22M
20SVP22M picture photo
Mfg. Part Number
20SVP22M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
20SVP22M.pdf
Availability of 20SVP22M
QUANTITY
20SVP22M Order Process
Ship out your order
Specifications of 20SVP22M
Internal Part NumberEIS-20SVP22M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20SVP22M
Related Links20SV, 20SVP22M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20SVP22M Details Description
Related parts for 20SVP22M
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 51 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
EXTRACT TOOL 2X12 ZSFP+ datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf