Vishay Semiconductor/Diodes Division 20TQ035STRL
20TQ035STRL picture photo
Mfg. Part Number
20TQ035STRL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 20A D2PAK
Datasheet Download
20TQ035STRL.pdf
Availability of 20TQ035STRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
20TQ035STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 20TQ035STRL
Internal Part NumberEIS-20TQ035STRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20TQ035STRL
Related Links20TQ0, 20TQ035STRL Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
20TQ035STRL Details Description
Related parts for 20TQ035STRL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
BIT TORX T8 1.1" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf