Panasonic Electronic Components 20TQC8R2M
20TQC8R2M picture photo
Mfg. Part Number
20TQC8R2M
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 8.2UF 20V 1411
Datasheet Download
20TQC8R2M.pdf
Availability of 20TQC8R2M
QUANTITY
20TQC8R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of 20TQC8R2M
Internal Part NumberEIS-20TQC8R2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TQC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance8.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB2
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20TQC8R2M
Related Links20TQ, 20TQC8R2M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
20TQC8R2M Details Description
Related parts for 20TQC8R2M
CAP LED LENS SQUARE T1 .062" YEL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
CONN SHIELD CASE .050 80POS WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 30.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCEPT 4POS datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf