JST Sales America Inc. 20XSR-36S
20XSR-36S picture photo
Mfg. Part Number
20XSR-36S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RCPT XSR 20POS .6MM IDC
Datasheet Download
20XSR-36S.pdf
Availability of 20XSR-36S
QUANTITY
20XSR-36S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20XSR-36S
Internal Part NumberEIS-20XSR-36S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesXSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge36 AWG
FeaturesClosed End, Strain Relief
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20XSR-36S
Related Links20XS, 20XSR-36S Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
20XSR-36S Details Description
Related parts for 20XSR-36S
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 0804 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8UDFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE FOR MINAS A4 TO FPG NPN datasheet.pdf
LED EMITTER BLU 465NM MINI MCPCB datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf