JST Sales America Inc. 20XSR-36S
20XSR-36S picture photo
Mfg. Part Number
20XSR-36S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RCPT XSR 20POS .6MM IDC
Datasheet Download
20XSR-36S.pdf
Availability of 20XSR-36S
QUANTITY
20XSR-36S Order Process
Ship out your order
Specifications of 20XSR-36S
Internal Part NumberEIS-20XSR-36S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesXSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge36 AWG
FeaturesClosed End, Strain Relief
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20XSR-36S
Related Links20XS, 20XSR-36S Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
20XSR-36S Details Description
Related parts for 20XSR-36S
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR SN65LVDM31/LVDS32B datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.3A TO-220F datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF/CLK 28-PLCC datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 50NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf