Bourns Inc. 2100HT-151-H
2100HT-151-H picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-151-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 3.3A 110 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-151-H.pdf
Availability of 2100HT-151-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2100HT-151-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-151-H
Internal Part NumberEIS-2100HT-151-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±15%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-151-H
Related Links2100HT, 2100HT-151-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-151-H Details Description
Related parts for 2100HT-151-H
IC OPAMP CFA 65MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/05/135 3.5SN BK datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf