Bourns Inc. 2100HT-8R2-V-RC
2100HT-8R2-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100HT-8R2-V-RC
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 13.2A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2100HT-8R2-V-RC.pdf
Availability of 2100HT-8R2-V-RC
QUANTITY
2100HT-8R2-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100HT-8R2-V-RC
Internal Part NumberEIS-2100HT-8R2-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±15%
Current Rating13.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100HT-8R2-V-RC
Related Links2100HT-, 2100HT-8R2-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100HT-8R2-V-RC Details Description
Related parts for 2100HT-8R2-V-RC
MOSFET P-CH 8V 3.7A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
I1 DIE OF 190320240 FIQD datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf