Bourns Inc. 2100LL-100-V-RC
2100LL-100-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-100-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 11.4A 5 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-100-V-RC.pdf
Availability of 2100LL-100-V-RC
QUANTITY
2100LL-100-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-100-V-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-100-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package112
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-100-V-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-100-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-100-V-RC Details Description
Related parts for 2100LL-100-V-RC
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY NATL 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CUTTER SIDE ANGLED 5.12" datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG .4 TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf