Bourns Inc. 2100LL-101-H-RC
2100LL-101-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-101-H-RC
Brief Description
FIXED IND 100UH 4.3A 36 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-101-H-RC.pdf
Availability of 2100LL-101-H-RC
QUANTITY
2100LL-101-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-101-H-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-101-H-RC
Standard Package144
Material - CoreSendust
Inductance100µH
Tolerance±15%
Current Rating4.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-101-H-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-101-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-101-H-RC Details Description
Related parts for 2100LL-101-H-RC
CONN HEADER 15POS 1.25MM VRT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 13A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 0.08A 8DIP datasheet.pdf