Bourns Inc. 2100LL-150-H-RC
2100LL-150-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-150-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 10.5A 6 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-150-H-RC.pdf
Availability of 2100LL-150-H-RC
QUANTITY
2100LL-150-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-150-H-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-150-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance15µH
Tolerance±15%
Current Rating10.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-150-H-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-150-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-150-H-RC Details Description
Related parts for 2100LL-150-H-RC
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY L195 SMA MALE TNCM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf