Bourns Inc. 2100LL-181-H-RC
2100LL-181-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2100LL-181-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 3.7A 48 MOHM TH
Datasheet Download
2100LL-181-H-RC.pdf
Availability of 2100LL-181-H-RC
QUANTITY
2100LL-181-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2100LL-181-H-RC
Internal Part NumberEIS-2100LL-181-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package144
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2100LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance180µH
Tolerance±15%
Current Rating3.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.43mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2100LL-181-H-RC
Related Links2100LL-, 2100LL-181-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2100LL-181-H-RC Details Description
Related parts for 2100LL-181-H-RC
IC DRIVER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU09B/AE09G/AFU09B datasheet.pdf
KEYPAD MATRIX OUTPUT 6000 SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW2.58 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 65NH 24A SMT datasheet.pdf