Visual Communications Company, LLC 2112QAX5
2112QAX5 picture photo
Mfg. Part Number
2112QAX5
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT
Datasheet Download
2112QAX5.pdf
Availability of 2112QAX5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2112QAX5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2112QAX5
Internal Part NumberEIS-2112QAX5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series2112QA
TypeNeon
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage105 V ~ 125 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2112QAX5
Related Links2112, 2112QAX5 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2112QAX5 Details Description
Related parts for 2112QAX5
LED GREEN/YLW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf