| Internal Part Number | EIS-214A021-4/42-0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Type | Boot, Rectangular | |
| Shell Size - Insert | 21 | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Material | Polyolefin, Flexible | |
| Large Diameter Supplied | 1.160" (29.5mm) | |
| Large Diameter Recovered | 1.110" (28.2mm) | |
| Small Diameter Supplied | 0.400" (10.2mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.210" (5.3mm) | |
| Large Recovered Length | 0.870" (22.1mm) | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | - | |
| Total Length Recovered | 1.530" (38.9mm) | |