TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 214A052-25/86-0
214A052-25/86-0 picture photo
Mfg. Part Number
214A052-25/86-0
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
214A052-25/86-0.pdf
Availability of 214A052-25/86-0
QUANTITY
214A052-25/86-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 214A052-25/86-0
Internal Part NumberEIS-214A052-25/86-0
SeriesThermofit 214A0
TypeBoot, Rectangular
Shell Size - Insert52
FeaturesAdhesive Coating, Fluid Resistant
ColorBlack
MaterialElastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied2.320" (58.9mm)
Large Diameter Recovered2.280" (57.9mm)
Small Diameter Supplied0.750" (19.1mm)
Small Diameter Recovered0.420" (10.7mm)
Large Recovered Length1.250" (31.8mm)
Small Recovered Length-
Total Length Supplied-
Total Length Recovered2.400" (61.0mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)214A052-25/86-0
214A052-25/86-0 Details Description
Related parts for 214A052-25/86-0
LED AMBER CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO263-3 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 3" datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE SFTP datasheet.pdf
MODULE MALE 20POS CRIMP datasheet.pdf