| Internal Part Number | EIS-214A052-3/42-0 | |
| Type | Boot, Rectangular | |
| Shell Size - Insert | 52 | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Material | Polyolefin, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 2.320" (58.9mm) | |
| Large Diameter Recovered | 2.280" (57.9mm) | |
| Small Diameter Supplied | 0.750" (19.1mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.420" (10.7mm) | |
| Large Recovered Length | 1.250" (31.8mm) | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | - | |
| Total Length Recovered | 2.400" (61.0mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 214A052-3/42-0 | |
 | 1-641213-3 | CONN HEADER VERT 13POS .100 30AU | datasheet.pdf | |