CTS Electronic Components 219-12LPST
219-12LPST picture photo
Mfg. Part Number
219-12LPST
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH TAPE SEAL 12 POS SMD 50V
Datasheet Download
219-12LPST.pdf
Availability of 219-12LPST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
219-12LPST Order Process
Ship out your order
Specifications of 219-12LPST
Internal Part NumberEIS-219-12LPST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDIP Switch
3D Model219 Series 12 Pole.stp
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series219
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions12
Current Rating100mA
Voltage Rating20VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Height Above Board0.160" (4.06mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Body Material-
Length1.258" (31.95mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life2,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)219-12LPST
Related Links219-1, 219-12LPST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
219-12LPST Details Description
Related parts for 219-12LPST
IC ADC SNGL 16BIT 32-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Press-Fit datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-360-56) SPM datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT NPN 792MM datasheet.pdf