Visual Communications Company, LLC 2191QLX1-12V
2191QLX1-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QLX1-12V
Brief Description
LED IND LIGHT RED 12V
Datasheet Download
2191QLX1-12V.pdf
Availability of 2191QLX1-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2191QLX1-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QLX1-12V
Internal Part NumberEIS-2191QLX1-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
TypeLED
Lamp ColorRed
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QLX1-12V
Related Links2191QL, 2191QLX1-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QLX1-12V Details Description
Related parts for 2191QLX1-12V
TERM BLOCK 600V 20A WM BG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
NFC/RFID 64KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.550" 3MM 2LD datasheet.pdf
SENSE TRANSFORMER PRIMARY 10A datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf