Visual Communications Company, LLC 2191QLX5-12V
2191QLX5-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QLX5-12V
Brief Description
LED IND LIGHT GREEN 12V
Datasheet Download
2191QLX5-12V.pdf
Availability of 2191QLX5-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2191QLX5-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QLX5-12V
Internal Part NumberEIS-2191QLX5-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
TypeLED
Lamp ColorGreen
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QLX5-12V
Related Links2191QL, 2191QLX5-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QLX5-12V Details Description
Related parts for 2191QLX5-12V
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3200PF 15KV Y5U DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf