Visual Communications Company, LLC 2191QLX7-12V
2191QLX7-12V picture photo
Mfg. Part Number
2191QLX7-12V
Brief Description
LED IND LIGHT YELLOW 12V
Datasheet Download
2191QLX7-12V.pdf
Availability of 2191QLX7-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2191QLX7-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2191QLX7-12V
Internal Part NumberEIS-2191QLX7-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPanel Mount Indicators 03/Dec/2013
TypeLED
Lamp ColorYellow
Ratings-
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2191QLX7-12V
Related Links2191QL, 2191QLX7-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
2191QLX7-12V Details Description
Related parts for 2191QLX7-12V
SWITCH ROLLER SPDT 5A PCB datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 3X.38" datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
IC CHAN PROTECTOR OCTAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
QC SOCKET CONTACT 12 AWG datasheet.pdf
RES 1K OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW SHLD datasheet.pdf