| Internal Part Number | EIS-2194A3-12V | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | 2194A | |
| Type | Incandescent | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | - | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.31" (7.87mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 2194A3-12V | |
| Related Links | 2194A, 2194A3-12V Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor | |