Aries Electronics, Inc. 22-4513-11H
22-4513-11H picture photo
Mfg. Part Number
22-4513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD
Datasheet Download
22-4513-11H.pdf
Availability of 22-4513-11H
QUANTITY
22-4513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 22-4513-11H
Internal Part NumberEIS-22-4513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.4" (10.16mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)22 (2 x 11)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22-4513-11H
Related Links22-45, 22-4513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
22-4513-11H Details Description
Related parts for 22-4513-11H
FIXED IND 100NH 650MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 1X4 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf