Daburn 2200/24BL-100
2200/24BL-100 picture photo
Mfg. Part Number
2200/24BL-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 24AWG BLUE
Datasheet Download
2200/24BL-100.pdf
Availability of 2200/24BL-100
QUANTITY
2200/24BL-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200/24BL-100
Internal Part NumberEIS-2200/24BL-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand7/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.045" (1.14mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBlue
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200/24BL-100
Related Links2200/2, 2200/24BL-100 Datasheet, Daburn Distributor
2200/24BL-100 Details Description
Related parts for 2200/24BL-100
ROUND STANDOFF 4-40 ALUMINUM 2" datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL VOUT 8-UMAX datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY 12-10AWG SOLIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf