Bourns Inc. 2200HT-3R9-V
2200HT-3R9-V picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-3R9-V
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 17.8A 6 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-3R9-V.pdf
Availability of 2200HT-3R9-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-3R9-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-3R9-V
Internal Part NumberEIS-2200HT-3R9-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.9µH
Tolerance±15%
Current Rating17.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-3R9-V
Related Links2200HT, 2200HT-3R9-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-3R9-V Details Description
Related parts for 2200HT-3R9-V
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 5.5KV datasheet.pdf
SWITCH WOBBLE SPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TERM BLK HDR 16POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf