Bourns Inc. 2200HT-471-H-RC
2200HT-471-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-471-H-RC
Brief Description
FIXED IND 470UH 2.8A 210 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-471-H-RC.pdf
Availability of 2200HT-471-H-RC
QUANTITY
2200HT-471-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-471-H-RC
Internal Part NumberEIS-2200HT-471-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package64
Material - CorePowdered Iron
Inductance470µH
Tolerance±15%
Current Rating2.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-471-H-RC
Related Links2200HT-, 2200HT-471-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-471-H-RC Details Description
Related parts for 2200HT-471-H-RC
FIXED IND 1.2UH 25MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
TBF 4C 4#8 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM datasheet.pdf