Bourns Inc. 2200HT-5R6-H
2200HT-5R6-H picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-5R6-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-5R6-H.pdf
Availability of 2200HT-5R6-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-5R6-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-5R6-H
Internal Part NumberEIS-2200HT-5R6-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating16.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-5R6-H
Related Links2200HT, 2200HT-5R6-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-5R6-H Details Description
Related parts for 2200HT-5R6-H
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SGL 15V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1700PF 10KV Z5T BUTTON datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/4-48" WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS WIREMOUNT .050" datasheet.pdf