Bourns Inc. 2200HT-5R6-V
2200HT-5R6-V picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-5R6-V
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-5R6-V.pdf
Availability of 2200HT-5R6-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-5R6-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-5R6-V
Internal Part NumberEIS-2200HT-5R6-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating16.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-5R6-V
Related Links2200HT, 2200HT-5R6-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-5R6-V Details Description
Related parts for 2200HT-5R6-V
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf