Bourns Inc. 2200HT-5R6-V
2200HT-5R6-V picture photo
Mfg. Part Number
2200HT-5R6-V
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH
Datasheet Download
2200HT-5R6-V.pdf
Availability of 2200HT-5R6-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2200HT-5R6-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200HT-5R6-V
Internal Part NumberEIS-2200HT-5R6-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating16.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200HT-5R6-V
Related Links2200HT, 2200HT-5R6-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200HT-5R6-V Details Description
Related parts for 2200HT-5R6-V
MOSFET N-CH 80V 12A DIRECTFET datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SPRING CAP 1S-1B-1D IP61 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX4M SIG PF datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf