Bourns Inc. 2200LL-560-V-RC
2200LL-560-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2200LL-560-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 9.8A 13 MOHM TH
Datasheet Download
2200LL-560-V-RC.pdf
Availability of 2200LL-560-V-RC
QUANTITY
2200LL-560-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2200LL-560-V-RC
Internal Part NumberEIS-2200LL-560-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package112
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2200LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating9.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2200LL-560-V-RC
Related Links2200LL-, 2200LL-560-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2200LL-560-V-RC Details Description
Related parts for 2200LL-560-V-RC
IC 2-4 DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2MM SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf