Daburn 2201/18BR-100
2201/18BR-100 picture photo
Mfg. Part Number
2201/18BR-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 18AWG BRN
Datasheet Download
2201/18BR-100.pdf
Availability of 2201/18BR-100
QUANTITY
2201/18BR-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/18BR-100
Internal Part NumberEIS-2201/18BR-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBrown
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/18BR-100
Related Links2201/1, 2201/18BR-100 Datasheet, Daburn Distributor
2201/18BR-100 Details Description
Related parts for 2201/18BR-100
FIXED IND 10NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 10MSOP datasheet.pdf
IC VREG CORE 5BIT 1PHASE 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf