Daburn 2201/18RD-100
2201/18RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
2201/18RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 18AWG RED
Datasheet Download
2201/18RD-100.pdf
Availability of 2201/18RD-100
QUANTITY
2201/18RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/18RD-100
Internal Part NumberEIS-2201/18RD-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/18RD-100
Related Links2201/1, 2201/18RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
2201/18RD-100 Details Description
Related parts for 2201/18RD-100
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 400V 650A TO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf