Daburn 2201/20BK-1000
2201/20BK-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/20BK-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 20AWG BLK
Datasheet Download
2201/20BK-1000.pdf
Availability of 2201/20BK-1000
QUANTITY
2201/20BK-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/20BK-1000
Internal Part NumberEIS-2201/20BK-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.059" (1.49mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/20BK-1000
Related Links2201/20, 2201/20BK-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/20BK-1000 Details Description
Related parts for 2201/20BK-1000
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CNTRLR DC-DC SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HOUSING DUAL-PWR SOCKET datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
M8 INDUCTIVE HEAD 3.5MM 3M CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf