Daburn 2201/22RD-100
2201/22RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
2201/22RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 22AWG RED
Datasheet Download
2201/22RD-100.pdf
Availability of 2201/22RD-100
QUANTITY
2201/22RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/22RD-100
Internal Part NumberEIS-2201/22RD-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type B
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1429
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/22RD-100
Related Links2201/2, 2201/22RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
2201/22RD-100 Details Description
Related parts for 2201/22RD-100
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LA datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC IQ DEMODULATOR 48VQFN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 4 IN 2 OUT 7.5V datasheet.pdf
2X8POS DIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf