Daburn 2201/24RD-1000
2201/24RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2201/24RD-1000
Brief Description
HOOK-UP STRND 600V 24AWG RED
Datasheet Download
2201/24RD-1000.pdf
Availability of 2201/24RD-1000
QUANTITY
2201/24RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2201/24RD-1000
Internal Part NumberEIS-2201/24RD-1000
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2201/24RD-1000
Related Links2201/24, 2201/24RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2201/24RD-1000 Details Description
Related parts for 2201/24RD-1000
CONN HEADER 12POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.33A 93.7 MOHM datasheet.pdf
IC BATT CHRG CTRLR 4-LI+ 28-QSOP datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VAC/DC PNLMNT datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 5X5 POWERFLAT datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 47 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
DIP OPTOCOUPLER 24VDC 2A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.1A 200 MOHM TH datasheet.pdf