3M 2214-48MMX55M
2214-48MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
2214-48MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
MASKING TAPE PAPER 48MM X 55M
Datasheet Download
2214-48MMX55M.pdf
Availability of 2214-48MMX55M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2214-48MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2214-48MMX55M
Internal Part NumberEIS-2214-48MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetScotch Masking Tape, 3M Masking Tape & Double Coated Paper Tape MSDS
Standard Package24
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series2214
PackagingRoll
Tape TypeMasking
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width1.89" (48.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorNatural
UsageGeneral Purpose
Temperature Range150°F (66°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2214-48MMX55M
Related Links2214-4, 2214-48MMX55M Datasheet, 3M Distributor
2214-48MMX55M Details Description
Related parts for 2214-48MMX55M
LED RED 2MM 5V VERTICAL PC MNT datasheet.pdf
IC CTRLR DC-DC PWM HV HS 16-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONTROL LOG FP-X W/ A5 SERV DEMO datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf