Daburn 2215/16GR-100
2215/16GR-100 picture photo
Mfg. Part Number
2215/16GR-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG GRN
Datasheet Download
2215/16GR-100.pdf
Availability of 2215/16GR-100
QUANTITY
2215/16GR-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2215/16GR-100
Internal Part NumberEIS-2215/16GR-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type C
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.093" (2.36mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 1430
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2215/16GR-100
Related Links2215/1, 2215/16GR-100 Datasheet, Daburn Distributor
2215/16GR-100 Details Description
Related parts for 2215/16GR-100
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 630MA 570 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC SO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 L.835 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.22UF 450V 10% RADIAL datasheet.pdf