Daburn 2215/18GY-100
2215/18GY-100 picture photo
Mfg. Part Number
2215/18GY-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 1000V 18 AWG GRY
Datasheet Download
2215/18GY-100.pdf
Availability of 2215/18GY-100
QUANTITY
2215/18GY-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2215/18GY-100
Internal Part NumberEIS-2215/18GY-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type C
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand7/26
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.082" (2.08mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 1430
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2215/18GY-100
Related Links2215/1, 2215/18GY-100 Datasheet, Daburn Distributor
2215/18GY-100 Details Description
Related parts for 2215/18GY-100
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 28SSOP datasheet.pdf
SHIELD BAG 18X18" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 20A 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf