Daburn 2215/22RD-100
2215/22RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
2215/22RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG RED
Datasheet Download
2215/22RD-100.pdf
Availability of 2215/22RD-100
QUANTITY
2215/22RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2215/22RD-100
Internal Part NumberEIS-2215/22RD-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-16878 Type C
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1430
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2215/22RD-100
Related Links2215/2, 2215/22RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
2215/22RD-100 Details Description
Related parts for 2215/22RD-100
CONN SOCKET 12-16 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 20 OHMS 550V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf